👤

11,40g dintr-un amestec echimolecularde sulfat de aluminiu cristalizat cu X molecule de apa si sulfat dublu de potasiu si aluminiu cristalizat cu Y molecule de apa , se dizolva in apa.
Amestecul initial de cristalohidrati contine 47, 37% apa..Raportul x/y = 3/2
a) determina prin calcul formulele cristalohidratilor
b) calculeza concentratiile procentuale masice ale celor doi solvati stiind ca solutia obtinuta cotine 92,94%apa.
c) calculeza masa de sufat dublu de potasiu si aluminiu cristalizat cu y molecule de apa ce trebuie adaugat la solutia de la punctul b astfel incat contiutul de suf sa devina 3,10%


Răspuns :

n moli  Al2(SO4)3·xH2O     contine n·x moli H2O     m1H2O = 18nx   
M1 =342+18x 
 n moli KAl(SO4)2·yH2O        n·y moli H2O              m2H2O = 18ny
M2 = 258 + 18y
(18nx·/M1 + 18ny·/M2)·100/[n(M1 + M2)] = 47,37
38(x+y) = M1 + M2    38(x + y) = 600+18(x+y)    20(x+y) = 600    x + y = 30
2,5y = 30   y = 12    x = 18
  cristalohidrati : Al2(SO4)3·18H2O  ;   KAl(SO4)2·12H2O  
b) M1 = 666g/mol    M2 = 474g/mol    n(666+474) = 11,4    n = 0,01 moli
ms = n(M1+M2)+mH2O + 0,01(342+258) + mH2O = 6 + mH2O
mH2O··100/(6+mH2O) = 92,94    100mH2O = 557,76 + 92,94mH2O
mH2O = 79g   ⇒⇒ ms = 6+79 = 85g   md1 = 0,01·342 = 3,42g  c1 = 4,02%
md2 = 0,01·258 = 2,58g  c2 = 3,03%
  
c) 0,01 moli sare1 contine 0,02 moli S  (0,64g)
0,01 moli sare 2 contine 0,02 moliS  (0,64g)
m adaugat = x·474 ..... care contine 2x moliS (64x g)
(0,64+0,64 + 64x)··100/(85 + 474x) = 3,1
128 + 6400x = 263,5 + 1469,4x     4930,6x = 135,5    x = 0,027moli
m = 0,028·474 = 13g