R-CH=O +2 [Ag(NH3)2](OH) ⇒ R-COOH + 2Ag↓ + 4NH3 + H2O
nAg = 4,32/108 = 0,04 moli = 2n aldehida ⇒ n aldehida = 0,02 moli
solutia (acetona + aldehida) : ms = 240g m aldehida = 0,29·200 = 58g
240g solutie..............58g aldehida
4,8 g..........................x = 1,16 g
aldehida : n = 0,02 moli m = 1,16g ⇒ M = m/n = 58g/mol
⇒ aldehida = CH3-CH2-CH=O (D)