👤

Sa se afle concentrația procentuală a soluției obținută prin dizolvarea a 25 g clorura de sodiu in 175 g apa.....Ajutati-ma va rooog

Răspuns :

Avem formula concentratiei procentuale:

[tex]c= \frac{md*100}{ms} [/tex]

In cazul nostru:

md=25 g NaCl
ms=md+mH2O=25+175=200 g 

Deci:
[tex]c= \frac{25*100}{200}=12,5 [/tex]

Concentratia este de 12,5%.

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari