👤

Dau coroana!!!!
CaCo3(s) + 117.79kj --> CaO(s) + Co2 (g)
Calculati cantitatea de caldura necesara pentru descompunerea a 200 kg e carbonat de calciu de puritate 80%


Răspuns :

nCaCO3 pur = 0,8x200 /100 = 1,6kmoli
Q = n·|ΔH| = 1600·117,79 = 188464kj = 188,464Mj
Avem reactia:
CaCO3+117,79 kJ=CaO+CO2

Calculam masa moleculara pentru CaCO3:
M CaCO3=40+12+3*16=40+12+48=100 

Calculam masa de CaCO3 pur:

[tex]\frac{80}{100}*200=160 kg=160000g CaCO3 [/tex]

Avem:
100 g CaCO3..........117,79 kJ
160000 g CaCO3......  Q1

Q1=160000*117,79/100=188464 kJ=188,464 MJ