👤

pt substanta Na2CO cunoscuta si sub denumirea de soda de sufe se cere a) eaportul atomic b) raportul de masa c) compozitia procentuala d) masa de carbonat de sodiu care contine 18,069*10la puterea 22 molecule

Răspuns :

Na2CO3 
a) nNa : nC : nO = 2 : 1 : 3
b) mNa: mC : mO = 2·23 : 12 : 3·16 = 46 : 12 : 48 = 23 : 6 : 24
c) M = 2·23 + 1·12 + 3·16 = 106g/mol
%Na = 46·100/106 = 43,39%    %C = 12·100/106 = 11,32%
% O = 48·100/106 = 45,28%
d) n = 18,069·10²²/(6,023·10²³) = 0,3 moli
m = nxM = 0,3x106 = 31,8g
Cred ca ai vrut sa zici Na2CO3.
Ai rezolvarea in poza.


Vezi imaginea IULIAIR