👤

Sa se afle pretul unui kg de mere si a unui kg de pere daca 3kg de mere si 7kg de pere costa 37 lei iar 4kg mere si 2kg pere costa 20 lei
VA ROG AJUTATI-MA REPEDEE


Răspuns :

3kg mere +7kg pere=37 (o inmultim cu 2) = 6kg m+14 kg p=74
4kg mere+2kg pere=20 impartim relatia la 2 rezulta                                         2kg mere +1kg pere=10lei (o inmultim cu 3 )= 6 kg m+3kg p=30 lei  (scadem cele doua relatii )
6 kg m+14 kg p -6kg m - 3kg p=74-30
11kg p=44
1 kg de pere =4

2kg mere+4=10
2kg m=6
1 kg mere=3

sper ca te-am ajutat ))