Răspuns :
PCl5 ⇄ PCl3 + Cl2
initial: a moli
au reactionat : x
la echilibru : (a-x) x x
M = 2·72,55 = 145,1 g/mol = m/n= 208,5a/(a+x)
145,1a + 145,1x = 208,5a 145,1x = 63,4a x = 0,437a moli
Kc = [PCl3][Cl2]/[PCl5] = x²/(a-x) = 0,19a²/0,563a = 0,337a mol/l
%PCl5 tr. = x/a ·100 = 43,7%
initial: a moli
au reactionat : x
la echilibru : (a-x) x x
M = 2·72,55 = 145,1 g/mol = m/n= 208,5a/(a+x)
145,1a + 145,1x = 208,5a 145,1x = 63,4a x = 0,437a moli
Kc = [PCl3][Cl2]/[PCl5] = x²/(a-x) = 0,19a²/0,563a = 0,337a mol/l
%PCl5 tr. = x/a ·100 = 43,7%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!