1 mol H2CO3= 2*1+12+3*16= 62g Nr.moli= masa de substanta/ Masa molara Masa de substanta = nr. moli* Masa molara Masa a 5 moli = 5* 62=310g Masa a 2 moli= 2*62g =124g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!