Într-un sistem omogen A+B<=>C concentraţiile de echilibru ale gazelor reactante sunt urmatoarele: [A] = 0,06 mol/l; [B] = 0,12 mol/l; [C] = 0,216 mol/l. Să se calculeze constanta de echilibru în sistem şi concentraţiile iniţiale ale gazelor A şi B.
A + B ⇄ C initial : a moli/l b moli/l au reactionat : x x la echilibru : (a-x) (b-x) x " " ' ' '' '' '' 0,06 0,12 0,216 Kc = [C] /{[A][B]} = 0,216/(0,06·0,12) = 30 l/mol a - x = 0,06 a = 0,276 mol/l b - x = 0,12 b = 0,336mol/l
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!