👤

DECAT ULTIMUL SUBPUNCT ,VA ROG ,DAU COROANA
In urma exploziei unui amestec de azotat de potasiu si grafit se formeaza azot,dioxid de carbon si carbonat de potasiu.
a) studiati procesul redox și scrieti ecuatia reactiei ce a avut loc.
b) indicati rolul azotului de potasiu si rolul carbonului in procesul redox.
c) In ce raport molar trebuie sa fie amestecate azotatul de potasiu si carbonul in amestecul exploziv?
d) Calculati volumul ,masurat la presiunea de 1 atm si temperatura de 17°C , a gazelor rezultate prin explozia a93,8 g de amestec de azotat de potasiu si grafit.


Răspuns :

4KNO3 + 5C = 2N2↑ + 3CO2↑ + 2K2CO3
n azotat/ nC = 4/5  nC = 5·n azotat/4 = 1,25·n azotat
101n azotat + 12·1,25·n azotat = 93,8    116n = 93,8    n1 = 0,8 moli KNO3
n2 = 0,8·1,25 = 1mol C
4/5 = 0,8/1   
din (5·0,8 = 4 moliKNO3)+ (5·1 = 5moli C .........rezulta........5moli gaze
din 0,8KNO3+1C................x = 1 mol de gaze
PV = nRT     V = 1·0,082·290/1 =  23,78 l


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari