👤

Într-un butoi sunt 286 l de motorină. În prima zi s-au folosit 123l, iar in a doua zi cu 19 l mai puțin. Câți la de motorină au rămas în butoi?






Răspuns :

A2a zi ? 123-19=104 l 
Câți l de motorină au rămas în butoi?
286-123-104 = 59 l
286-((123+(123-19))=
=286-(123+104)
=286-227
=59 l motorina ramasa