Răspuns :
Notezi
P=10W puterea pompei
t=1h=3600s timpul cat functioneaza pompa
r=70%=70/100=0,7 randamentul pompei
h=10m adancimea de la care se scoate apa
m=? masa apei scoase
Energia consumata de pompa este
Ec=P*t=10*3600=36000J
Energia utila este Eu=r*Ec=0,7*36000=25200J
Aceasta energie este transmisa apei sub forma de energie potentiala cand e ridicata pe distanta h
Eu=Ep=m*g*h=m*10*10=100*m
25200=100m de unde scoti
m=25200/100=252kg
Succes!
P=10W puterea pompei
t=1h=3600s timpul cat functioneaza pompa
r=70%=70/100=0,7 randamentul pompei
h=10m adancimea de la care se scoate apa
m=? masa apei scoase
Energia consumata de pompa este
Ec=P*t=10*3600=36000J
Energia utila este Eu=r*Ec=0,7*36000=25200J
Aceasta energie este transmisa apei sub forma de energie potentiala cand e ridicata pe distanta h
Eu=Ep=m*g*h=m*10*10=100*m
25200=100m de unde scoti
m=25200/100=252kg
Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!