Răspuns :
Notezi:
m=50kg masa proiectilului
v=100m/s viteza proiectilului inainte de impact
M=1t=1000kg masa platformei cu nisip
V=? viteza sistemului dupa impact
Ciocnirea este plastica deoarece cele doua corpuri, proiectilul si platforma, se unesc.
Scrii legea conservarii impulsului in ciocnirea plastica
m*v+M*0=(m+M)*V de unde scoti
V=m*v/(m+M) viteza initiala a platformei fiind zero.
V=50*100/1050 m/s Calculeaza!
Succes!
m=50kg masa proiectilului
v=100m/s viteza proiectilului inainte de impact
M=1t=1000kg masa platformei cu nisip
V=? viteza sistemului dupa impact
Ciocnirea este plastica deoarece cele doua corpuri, proiectilul si platforma, se unesc.
Scrii legea conservarii impulsului in ciocnirea plastica
m*v+M*0=(m+M)*V de unde scoti
V=m*v/(m+M) viteza initiala a platformei fiind zero.
V=50*100/1050 m/s Calculeaza!
Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!