un teren are forma dreptunghiulara cu lungimea egala cu 35 de metri iar latimea reprezinta3/7 din lungime. care este lungimea gardului care se construieste in jurul terenului la un metru distanta? pls ajutati-ma.
L=35 m l=35x3/7=35x3:7=105:7=15 m la un metru distanta latimea va fi: 15+2=17 m la un metru distanta lungimea va fi: 35+2=37 m P=perimetru (lungimea gardului care se construieste in jurul terenului) P=2(L+l)=2(37+17)=2x54=108 m
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!