Răspuns :
[tex]\displaystyle 50,4 \frac{km}{h} =? \frac{m}{s} \\ \\ \boxed{1km=1000m}\\\boxed{1h=3600 s} \\ \\ 50,4\cdot \frac{10\not00}{36\not00} = 50,4 \cdot\frac{10}{36} = \frac{504}{36} =14 \\ \\\\ R: 14 \frac{m}{s} [/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!