daca : volumul solutiei este Vs = 1 l = 1000ml si densitatea q ⇒
n = cM·Vs(l) = cM ·1
⇒ ms = Vs(ml)·q = 1000·q md = n·M = cM·1··M
⇒ c = md·100/ms = cM·100·M/(1000q) = M·cM/(10q) %
c = M·cM/(10q)
de ex .ptr. solutia de H2SO4 cu q = 1,84g/ml si cM = 18,4 moli/l ⇒
⇒ c = 98·18,4·/(10·1,84) = 98%