👤

12) Câte tone de asfalt sunt necesare pentru a acoperi o suprafață în formă de pătrat cu latura de 14,2 dm , știind că se folosesc 60 kg de asfalt pe m pătrat?
Dau coroana!!


Răspuns :

A=[tex] L^{2} =1,42^2=2,0164 m^2\\ 2,0164*60=120,984kg=0,120984t[/tex]
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari