👤

Calculati masa de sare obtinuta in urma reactiei a 4 moli hidroxid de potasiu cu acid sulfuric.

Răspuns :

2KOH + H₂SO₄---> K₂SO₄ + 2H₂O
Mkoh = 39 + 1+ 16
= 56 g/ mol
n= m : M
m= n X M
m = 4 X 56
m=224 g
M k₂so₄ = 39X 2 + 32+ 16X 4
= 174 g / mol
m X 2 X 56 =  174X  224
m = 174 X 224 : 2 : 56
m= 348 g
Sper ca te-am ajutat! Astept coronita!

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari