Ma puteti ajuta si pe mine??
O gradinita cumpara 7 mingi si 8 masinute si plateste 241 lei. Alta gradinita cumpara 5 mingi si 9 masinute si plateste 228 lei.Cati lei costa o mingie? Dar o masinuta?
Prin metoda comparatiei va rog mult!!
7 mingi........8 masinute......241 lei /×5 5 mingi........9 masinute.......228 lei /×7
35 mingi.......40 masinute....1205 lei 35 mingi........63 masinute.....1 596 lei
scadem cele doua relatii 23 masinute........391 lei Aflam cat costa o masinuta 391 : 23 = 17 lei Aflam cat costa 8 masinute 17×8 = 136 lei Aflam cat costa o minge (241-136):7 = 105:7 = 15 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!