👤

La banca depun 2000 de lei cu un procent de dobândă de 15%. Suma depusa după 2 ani


Răspuns :

2000 lei ____________ 100%
   x lei _____________ 115 %
x=2300 lei =>dobanda este de 300 lei
=>dupa doi ani voi avea 2600 lei
2000:100x15=300 dobanda pe an
2000+300x2=2000+600=2600 lei