URGENT!! Dau coroana! Dintr-o bucata de matase s-au cumparat 2 m si din alta 5 m si s-a platit suma totala de 648 lei. Cat costa 1m din fiecare fel de matase daca 1m din prima bucata de matase costa dublul fata de 1 m din a doua bucata de matase? URGENT! VA ROG MULT AJUTATI-MA!
La a doua bucata pretul este de a lei metrul. La prima 2a lei metrul 2*2a+5*a=648 9a=648 a=72 lei metrul (bucata a doua) 72*2=144 lei metrul(la prima bucata) Verific: 144*2+72*5=288+360=648 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!