👤

Se dau elementele chimice x cu ax=23 si y cu ay=32.Daca 4 moli de atomi din x reactioneaza cu 2 moli de atomi din y atunci masa produsului de reactie este de... a) 78g b)7,8g c) 156g d) 15,6g

Răspuns :

I. Avand in vedere ca avem un singur produs de reactie, inseamna ca masa acestuia va fi egala cu suma maselor reactantilor.

Deci:
m=4*23+2*32=156 g ⇒ Raspunsul este c.

II. De asemenea, o alta metoda de rezolvare ar fi sa identificam reactantii, dupa care sa scriem reactia si sa aflam rezultatul. Avem:

[tex]A_{X}=23 [/tex] ⇒ Elementul X este Na.
[tex]A_{Y}=32 [/tex] ⇒ Elementul Y este S.

Reactia chimica va fi:

2Na+S=Na2S 

Calculam masele moleculare:

[tex]M_{Na}= A_{Na}=23 [/tex]
[tex]M_{S}= A_{S}=32 [/tex]
[tex]M_{Na2S}=23*2+32=78 [/tex]

4 moli Na=4*23=92 g Na
2 moli S=2*32=64 g S

Avem:

46 g Na.....32 g S.......78 g Na2s
92 g Na.....64 g S.......   x

[tex]x= \frac{92*78}{46}= \frac{64*78}{32}=2*78=156 [/tex]

Asadar, prin orice metoda ai rezolva rezultatul este 156, raspunsul fiind c.
Sper ca te-am ajutat.