Cum sa calculează distanța și timpul atunci când o mașină merge cu 55 km/h și parcurge următoarele distanțe
99km
176 km
385 km
27500 m
11500 dam
Plz ajutați mă
v = d / t ⇒ t = d / v 99 km ⇒ t = d / v = 99 / 55 = 9/5 = 1,8 h 176 km ⇒ t = d / v = 176 / 55 = 3,2 h 385 km ⇒ t = d / v = 385 / 55 = 7 h 27500 m = 27,5 km ⇒ t = d / v = 27,5 / 55 = 0,5 h = 30 min 11500 dam = 115 km ⇒ t = d / v = 115 / 55 = 2,(09) h
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!