ΔH.ardere= -5309388kj/200mol= -2651,4kj/mol
dar ΔH ardere rezulta din caldurile de formare, conform ecuatiei
CnH2n+2 PRIN ARDERE---> nCO2 + (n+1)H2O
ΔHardere= nxΔH.CO2+ (n+1)XΔH,H2O - ΔH,alcan
-2651,4= n(-393,5)+(n+1)(-241,8)+131,6
n=4---> butanul
18gH2O->18g/18g/mol-> 1molH2O----> 2molH------> 2X6,023X10²³ atomi H
22,4L-> 22,4l/22,4l/mol-> 1molCH4-----> 4molH------> 4X6,023X10²³ """
continua !!!!!