Răspuns :
5r + 4c = 46
r = 6
5 * 6 + 4c = 46
4c = 46 - 30
c = 16 : 4
c = 4 lei/kg castravetii
r = 6
5 * 6 + 4c = 46
4c = 46 - 30
c = 16 : 4
c = 4 lei/kg castravetii
1kg rosii=6 lei
5kg rosii=6x5=30 lei
46-30=16 lei castravetii
16:4=4 lei costă un kg de castraveti
5kg rosii=6x5=30 lei
46-30=16 lei castravetii
16:4=4 lei costă un kg de castraveti
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!