👤

pretul unui laptop se mareste cu 10%,apoi scade cu 20%,ajungand sa coste 2640lei.
Care a fost pretul initial al laptopului??


Răspuns :

x=pretul initial          x+(10/100)*x=11x/10----dupa scumpire
11x/10-(20/100)*11x/10=2640 -dupa ieftenire    110x-22x=264000
                                                                      88x=264000    x=3000 Lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari