👤

Un kilogram de portocale costa 3 lei . Paul a cumparat trei portocale , carecantaresc fiecare cate 0,235 kg. Cat va plati pentru acestea ?

Răspuns :

0,235x3=0,705 kg

1kg..............3 lei
0,705 kg...........0,705x3=2,115 lei
(0.705*3)/1=2.115kg
acesta este raspunsul corect