Un iaurt cu cereale costa 2 lei si 25 de bani. Eugen si Mihaela consuma zilnic cate un iaurt.Mama lor cumpara atatea iaurturi cat sa le ajuta timp de 5 zile. Ce suma trebuie sa plateasca? Gaseste trei variante pentru a plati cu monede si bancnote. Va rog!
2,25×5=11,25 lei costa iaurtul pt Eugen 11,25×2=22,5 lei iarturile celor doi copii pe 5 zile variante de plata: 2 bancnote de 10 lei, 2 de 1 leu si o moneda de 50 bani 4 bancnote de 5 lei, 2 bancnote de 1 leu si o moneda de 50 bani
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!