O familie consuma 3 pâini de 500g pe zi.Care kg de pâine consuma familia pe saptamana?Ce suma plătește familia pentru psinea consumată în anul 1996, știind ca un kg de pâine costa 700 lei???
3x500=1,500kgpaine pe zi/in 7 zile=7x3=21 paini=10,5kgpaine saptamana un an are 12 luni=12z4=48 saptamani o saptamana=10,5kg,48saptamani=48x10,5=4840,1kg 4840,1x700=33881lei in anul 1996
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!