👤

În jurul unui teren dreptunghiular de plantează pomi din 5 in 5 metri .Lățimea terenului reprezintă 3/8 din lungime ,care este de 176m.Cati pomi se plantează ?

Răspuns :

l=(3x176)/8=66 m
Perim.=2L+2l
           =352+132
           =484 m
484:5=96 rest 4 =>se planteaza 96 pomi

l=3L/8=3x176/8=528/8=66m
P=2L+2l=2x176+2x66=352+132=484m
484:5=96pomi
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari