👤

O persoana are la banca un depozit de 800000 lei dava banca acorda o dobândă de 40% pe an ce valoare va avea depozitul după un an

Răspuns :

 800000 lei ......................100% 
x lei ................................. 140% (100+40)

x = 
 800000 x 140 : 100 = 1120000lei depozitul dupa un an 
800000x40:100=32000000:100=320000 lei reprezinta 40%  (dobanda)
800000+320000=1120000 lei  dupa  un an

R: 1120000 lei