👤

1. O minge de pingpong cu masa m = 14,1 g este lansata vertical in sus cu valoarea initiala vâ‚€ = 17,3 m/s. Sa se afle impulsul mingii la 1/3 din inaltimea maxima la care poate ajunge aceasta. Se neglijeaza frecarea cu aerul.

2. De pe o masa orizontala cade un pahar cu masa m = 200 g impins de un copil cu viteza vâ‚€ = 2 m/s. Sa se afle impulsul corpului dupa t = 0,1 s de la desprinderea de masa.


Răspuns :

Se da:
m=14,1g=0,0141kg
v0=17,3m/s
h1=h/3
p=?kg*m/s

Formule:
p=m*v1

Ec1+Ep1=Ec0
mv1²/2+mgh1=mv0²/2
v1²+2gh/3=v0²


Ec0=Ep
mv0²/2=mgh
h=v0²/2g

v1²+2*g*v0²/6g=v0²
v1²+v0²/3=v0²
v1=√(v0²-v0²/3)

p=m*√(v0²-v0²/3)

Calcule:
p=0,0141*√(17,3²-17,3²/3)≈0,2kg*m/s

2)Se da:
m=200g=0,2kg
v0=2m/s
t=0,1s
p=?kg*m/s

Formule:
p=m*v

v=v0+g*t

p=m*(v0+g*t)

Calcule:
p=0,2*(2+10*0,1)=0,6kg*m/s
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari