Răspuns :
solutia initiala : Vs = 0,5 l n = 2/40 = 0,05 moli ciM = o,05/0,5 = 0,1 mol/l
[HO⁻] = 10⁻¹ [H⁺] = 10⁻¹³ pH = 13
b) solutia de HCl : [H⁺] = 10⁻² = [HCl] nHCl = 0,01ₓ10⁻² = 10⁻⁴ moli
nNaOH = 0,1ₓ0,01 = 10⁻³ moli
reactioneaza : 10⁻⁴moli HCl + 10⁻⁴ moliNaOH 10⁻⁴moli NaCl + (10⁻³ -10⁻⁴)HO⁻
[HO⁻] exces = 0,9ₓ10⁻³/(20ₓ10⁻³)= 4,5ₓ10⁻²
c) [H⁺] = 10⁻¹⁴ : (45ₓ10⁻³) = 10⁻¹¹/45 pH = 11+lg45 = 12,653
[HO⁻] = 10⁻¹ [H⁺] = 10⁻¹³ pH = 13
b) solutia de HCl : [H⁺] = 10⁻² = [HCl] nHCl = 0,01ₓ10⁻² = 10⁻⁴ moli
nNaOH = 0,1ₓ0,01 = 10⁻³ moli
reactioneaza : 10⁻⁴moli HCl + 10⁻⁴ moliNaOH 10⁻⁴moli NaCl + (10⁻³ -10⁻⁴)HO⁻
[HO⁻] exces = 0,9ₓ10⁻³/(20ₓ10⁻³)= 4,5ₓ10⁻²
c) [H⁺] = 10⁻¹⁴ : (45ₓ10⁻³) = 10⁻¹¹/45 pH = 11+lg45 = 12,653
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!