Ce cantitate de combustibil cu putere calorică q=27 MJ/Kg este necesară pentru a încălzi cu Δt=40°C cu o masă m=300g de apă (c=4185 j/Kg*K) aflat într-un vas cu capacitatea clorică C= 250J/Kg. Pierderile de căldură sunt neglijabile.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!