👤

Cine ma poate ajuta cu aceasta fisa? Sunt praf la chimie.. daca cineva stie sa rezolve aceasta foaie , dau 50 de puncte. Multumesc frumos.



Cine Ma Poate Ajuta Cu Aceasta Fisa Sunt Praf La Chimie Daca Cineva Stie Sa Rezolve Aceasta Foaie Dau 50 De Puncte Multumesc Frumos class=

Răspuns :

1. n NaCl = ?
Vs = 1L
C = 2M

C = md/M*Vs(L) => md = C*M*Vs = 2*58,5*1 = 117g NaCl

n = md/M = 117/58,5 = 2 moli NaCl

M NaCl = 58,5g/mol

2. Vs = ?
C = 0,5M
md = 80g NaOH

C = md/M*Vs => Vs = md/(C*M) = 80/(0,5*40) = 4L sol. NaOH

MNaOH = 40g/mol

3. md = 322g CuSO4
V H2O = 10L

MCuSO4 = 160g/mol

C = md/M*Vs = 322/(160*10) = 0,20125 M