👤

O solutie de HCl are pH=3 . Nr de moli de ioni HO continuti in 100 mL solutie este?


Răspuns :

pH = 3 ⇔[H⁺] = 10⁻³
[HO⁻] = 10⁻¹⁴ : 10⁻³ =10⁻¹¹ moli/l 
nHO⁻ = 10⁻¹¹ₓ0,1 = 10⁻¹² moli