Răspuns :
k= 100 N/m
(delta)L=9,8cm=0,098 m
Fe=G=mg
Fe=k*(delta)L
=> mg=k*(delta)L => m= (k*(delta)L)/g = (100*0,098)/10 => m=0,98 kg.
(delta)L=9,8cm=0,098 m
Fe=G=mg
Fe=k*(delta)L
=> mg=k*(delta)L => m= (k*(delta)L)/g = (100*0,098)/10 => m=0,98 kg.
Se da:
k=100N/m
x=9,8cm=0,098m
m=?kg
Formule:
Fel=k*x
G=k*x
m*g=k*x
m=k*x/g
Calcule:
m=100*0,098/9,8=1kg
k=100N/m
x=9,8cm=0,098m
m=?kg
Formule:
Fel=k*x
G=k*x
m*g=k*x
m=k*x/g
Calcule:
m=100*0,098/9,8=1kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!