👤

Indicati cum variaza V unui gaz aflat intr-un cilindru de 20L la t=27 grade celsius si p=20 atm daca este adus in conditii normale.

Răspuns :

t=27C => 300K

PV/T = PoVo/To

20V/300 = 1×22.4/273
V= 300×22.4/20×273 = 1.23L