Răspuns :
Se da:
v=50km/h=13,(8)m/s
t=3s
d=?m
Formule:
d=v*t
Calcule:
d=13,(8)*3=41,(6)m
v=50km/h=13,(8)m/s
t=3s
d=?m
Formule:
d=v*t
Calcule:
d=13,(8)*3=41,(6)m
V=d/t rezulta ca d=v/t. Transformi in aceleasi unitati de masura si calculezi
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!