La un magazine s-au adus 5 baloturi cu cate 40 m de stofa. Din toata stofa Adusa , o croitorie a cumparat in sfert, iar testul stofei a fost vandut, in mod egal,catre 5 case de moda. Cati lei a Platit fiecare casa de moda , stiind .ca 1m de stofa costa 30 lei?
Cati m de stofa s-au adus? 5x40=200m Cati m a cumparat o croitorie? 200:4=50 m Cati m s-au vandut celor 5 case de moda? 200-50=150 Cati m de stofa a primit fiecare casa de moda? 150:5=30m Cati lei a platit fiecare casa de moda? 30x30=900lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!