👤

Un biciclist străbate o distanță de 30 pe km șoseaua Transalpina cu viteza medie de s m 5 . Calculează durata deplasării biciclistului pe această distanță. Exprimă rezultatul în minute.

Răspuns :

V=Dt---Dt=d/v=30000 (supra) 5m/s=6000s=100min
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari