Bunciul a vandut la piata 30 kg de mere si 20 kg de pere incasand suma de 260 lei.Cat costa 1 kg de mere si cat costa 1 kg de pere , daca 1 kg de pere costa cat 3 kg de mere? B-)
30m + 20p = 260 1p = 3m inlocuim pe p in prima relatie 30m + 20 * 3m = 260 30m + 60m = 260 90m = 260 m = 260/90 m = 2,88 lei costa 1 kg de mere p = 3 * 2,88 p = 8,64 lei costa 1 kg de pere
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!