👤

Calculează masa de apa ce trebuie adăugată peste 200g soluție de clorura de sodiu 20% pentru a obține o soluție de concentrație 10%

Răspuns :

solutia initiala : msi = 200g    ci = 20% ⇒ md = 40g
+
x g H2O
-----------------------------------------------------------------
solutia finala : msf = 200+x    cf = 10%    md = 40 g
40·100/(200+x) = 10
200+ x = 400  x = 200g