👤

Cameli a luat de 3 ori pe zi,timp de 7 zile,câte o lingurițări a câte 5ml de sirop de tuse.Ce cantitate de siroperare a rămas în stînlăturarea,ştiu de că această a avut capacitatea de 125ml?Vă rogg repede

Răspuns :

hai sa vedem de cate ori a luat: 7*3 = 21
acum hai sa vedem cantitatea: 21*5 ml = 105 ml
I-au mai ramas 20 ml.
3x5=15 mi pe zi
7x15=105 ml  in 7 zile
125-105=20 ml a ramas
R: In sticluta a ramas 20 ml  sirop .