👤

Un amestec de metan si acetilena,contine acetilena ca impuritate.Trecand 0,336l amestec printr-o solutie de brom,in CCl4,se consuma 0.32g brom.Care este compozitia in procente a amestecului?

Răspuns :

n1 moli CH4
n2 moli C2H2 + 2Br2 ⇒ C2H2Br4
nBr2 = 2n2    0,32/160 = 2·n2    n2 = 0,001 moli C2H2
n1 + n2 = 0,336/22,4 = 0,015 moli    ⇒   n1 = 0,015- 0,001 = 0,014 moli CH4
%CH4 = 0,014·100/0,015 = 93,33%  
% C2H2 = 0,001·100/0,015 = 6,66%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari