👤

Un leopard alearga cu viteza de 54 km\h .Determina timpul in care el parcurge distanta de 300 m

Răspuns :

Rezolvare : v = 54 Km/h = 54 ·

10³ / 3600 sec. = 54000 / 3600

= 15

v = ∆d / ∆t = > ∆t = ∆d / v = >

t = 300 / 15 = 20 sec.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari