👤

V=72 km/h
t=30 s
d=? m

*rpd va rog, dau coroana*


Răspuns :

72 km = 7200 m
1 h = 60 * 60 = 3600 secunde
7200 : 3600 s = 2 m/s
d = v * t
d = 2 * 30 
d = 60 m