Răspuns :
cm=v/n cm-concentratia molara n-numarul de moli
0,5=15/n=>n=15/0,5=30
1 mol NH3=17g
n=m/M m-masa de solvat M-msa molara
30=m/17=>m=30/17=1,76 g
Sper ca te-am ajutat.
0,5=15/n=>n=15/0,5=30
1 mol NH3=17g
n=m/M m-masa de solvat M-msa molara
30=m/17=>m=30/17=1,76 g
Sper ca te-am ajutat.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!