👤

Daca 5 kg de mere costa 12 lei atunci 7kg costa??

Răspuns :

12:5=2.4lei 1kg 
2.4*7=16.8

5 kg de mere costă 12 lei.
Aflăm cât costă 1 kg de mere.
12:5=2,4 lei
Acum aflam cat costa 7kg
2,4×7=16,8 lei