👤

Cate grame de magneziu se gasesc in 8 moli de azotat de magneziu?

Răspuns :

M Mg(NO3)2=24+14×2+16×6=24+28+96=148g/mol
1mol Mg(NO3)2 are 24g Mg
8 moli au x grame
x= 8×24=192g Mg